Posiedzenie WRZ 9.07.2007r.
9 lipca w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia województwa śląskiego pod przewodnictwem Pana Jacka Kwiatkowskiego. |
Dyrektor WUP Przemysław Koperski przedstawił aktualną sytuację na regionalnym rynku pracy. |
Najważniejszym punktem spotkania była dyskusja dotycząca rozbieżności pomiędzy kierunkami kształcenia zawodowego, a aktualnymi potrzebami rynku pracy. Swoje stanowiska przedstawili Śląski Wicekurator Oświaty - Pan Krzysztof Chodorowski, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego - Pani Lucyna Ekkert, prof. dr hab. Lucyna Frąckiewicz z Akademii Ekonomicznej, Pan Eugeniusz Stebel – wizytator Kuratorium Oświaty oraz zaproszeni przedstawiciele Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy: Pani Barbara Zając (Dyrektor PUP w Katowicach), Pani Barbara Borycz (Dyrektor PUP w Tychach), Pani Wiesława Polańska (Dyrektor PUP w Jaworznie) oraz Pan Andrzej Perliński (Dyrektor PUP w Częstochowie). Zwrócono szczególną uwagę na konieczność stałej analizy rankingu zawodów nadwyżkowych i deficytowych wykonywanych przez Obserwatorium Rynku Pracy w WUP, tak aby umożliwiać młodym ludziom kształcenie na kierunkach, których ukończenie prognozuje duże szanse na zatrudnienie.
Zebrani zapoznali się również z danymi dotyczącymi sytuacji na śląskim rynku pracy podsumowującymi I półrocze 2007 roku, które przedstawił Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy - Przemysław Koperski. W ciągu pięciu miesięcy 2007 roku stopa bezrobocia w województwie śląskim obniżyła się we wszystkich podregionach osiągając w końcu maja poziom 11,1 %, podczas gdy średnia stopa krajowa wyniosła 13 %. Tak dobry wynik stawia Śląsk na czwartym miejscu w Polsce, tuż za województwem wielkopolskim (9,8%) małopolskim (9,9%) oraz mazowieckim(10,5%). Najniższe natężenie bezrobocia występuje na Podbeskidziu (8,5%,) najgorzej jest w podregionie częstochowskim (13,8%). Biorąc pod uwagę powiaty i miasta, najlepsza sytuacja przedstawia się tradycyjnie w Katowicach (4,7%), powiecie bieruńsko- lędzińskim (6,9%) oraz pszczyńskim (7,4%), najmniej korzystna w powiecie zawierciańskim oraz Świętochłowicach (po 19,0%) i Bytomiu (18,3%). Warty odnotowania jest również fakt, że pracodawcy z miesiąca na miesiąc zgłaszają do powiatowych urzędów pracy coraz większe zapotrzebowanie na pracowników. W okresie sześciu miesięcy 2007 roku do urzędów pracy zgłoszonych zostało 81,9 tys. ofert pracy, czyli o 17,8 tys. więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2006 roku (64,1 tys. ofert). Niestety wydłuża się lista zawodów deficytowych – na 1706 zawodów występujących w statystykach bezrobocia w województwie śląskim – aż 418 charakteryzuje się średnim miesięcznym deficytem siły roboczej. Największe problemy są z rekrutacją wśród kierowców samochodów ciężarowych, robotników gospodarczych, szwaczek, pracowników biurowych oraz budowlańców.
Ponadto członkowie WRZ zaopiniowali wniosek w sprawie zlikwidowania z dniem 31 sierpnia Policealnej Szkoły Województwa Śląskiego im. Alfreda Fiderkiewicza w Mikołowie oraz wyrazili pozytywną opinię dotyczącą otwarcia eksperymentalnej szkoły policealnej w Bielsku Białej kształcącej w zawodzie – specjalisty ds. pozyskiwania i zarządzania funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej.
Na koniec spotkania Dyrektor WUP przekazał zebranym informację na temat Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (2007-2013), którego ostateczny kształt udało się uzgodnić podczas negocjacji z Komisją Europejską, istnieje więc realna szansa, że zostanie on zatwierdzony jako jeden z pierwszych programów współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny w całej Unii Europejskiej. Całość kwoty jaką przewidziano na jego realizację to ponad 11,4 mld EUR, z czego ponad 9,7 mld EUR stanowią środki EFS, a ok. 1,7mld EUR środki krajowe.