Posiedzenie WRZ 26.11.2007r.
Po raz czwarty w tym roku obradowali członkowie WRZ - organ opiniodawczo - doradczy Marszałka w zakresie polityki rynku pracy. Podczas spotkania Dyrektor WUP Przemysław Koperski przedstawił uczestnikom obszerne dane dotyczące aktualnej sytuacji na śląskim rynku pracy. |
od lewej: Przemysław Koperski Dyrektor WUP Katowice, Jarosław Kołodziejczyk Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Jacek Kwiatkowski Przewodniczący WRZ |
Według stanu na 31 października 2007 r. na Śląsku zarejestrowanych było 168 486 bezrobotnych. Ostatnio tak niski poziom zjawiska notowano w styczniu 1999 roku
W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych w województwie śląskim spadła o 67,6 tys. osób tj. o 28,6%. Najniższe natężenie bezrobocia występuje na Podbeskidziu, gdzie stopa wynosi 7,4%, najgorzej jest w częstochowskim - 12,6%. Wśród bezrobotnych zarejestrowanych na Śląsku dominują kobiety - 62,1%. W październiku 2007 r. zarejestrowanych było 104,7 tys. pań. Średnio w województwie stopa bezrobocia wynosi 9,8% (kraj - 11,6%) .
Niezmiennie najliczniejsza grupa to osoby z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej oraz zasadniczym zawodowym (udział odpowiednio 33,3% i 29,6%). Bezrobotni z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym to 21,1% ogółu, co trzynasty (7,9%) posiada wykształcenie średnie ogólnokształcące. Najmniej liczna jest zbiorowość bezrobotnych legitymujących się wykształceniem wyższym (w końcu września br. - 12,3 tys. osób, tj. 7,0% ogółu).
Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy dane dotyczące bezrobocia w 14 miastach Górnośląskiego Związku Miast (GZM), gdzie zarejestrowanych jest 73 987 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi ok. 9,1% (szacunek WUP Katowice).
Od stycznia do października br. przedsiębiorcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy 147,9 tys. propozycji zatrudnienia, tj. aż o 33,2 tys. ofert więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (I-X 2006 r. - 114,7 tys. ofert)
Dużym problemem śląskiego rynku pracy jest długotrwałe bezrobocie
Tradycyjna polityka rynku pracy (szkolenia, zatrudnienie subsydiowane) nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. Długotrwale bezrobotni, w liczbie 110,7 tys. stanowią 63,2% ogółu. Wśród nich 64,8% to kobiety. Rzadko posiadają oni prawo do zasiłku (0,5 tys. osób). Wśród długotrwale bezrobotnych 9,5% to młodzież, 44,3% to osoby powyżej 45 roku życia.
Istotnym problemem jest również wzrost liczby zawodów deficytowych. Na 1606 zawodów i specjalności występujących w statystyce sporządzanej przez Obserwatorium Rynku Pracy w WUP Katowice 488 to zawody deficytowe. Łącznie, wszystkie zawody deficytowe (w kodzie 6-cyfrowym) obejmują specjalności, w których zarejestrowanych było 22,4% wszystkich bezrobotnych. Największy deficyt notowany jest dla takich specjalności jak: robotnik gospodarczy, pracownik biurowy, robotnik budowlany, kierowca samochodu ciężarowego, magazynier, pracownik ochrony mienia i osób, spawacz.
Członkowie WRZ zapoznali się ponadto z informacjami na temat rozpoczętych z dniem 19 listopada 2007 roku konkursów pilotażowych ogłoszonych przez WUP w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Konkursy pilotażowe dotyczą Poddziałań 6.1.1 oraz 8.1.1. Celem pierwszego jest podniesienie poziomu zatrudnienia oraz aktywności zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia, niezarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy. Drugie Poddziałanie jest z kolei skierowane do pracujących osób powyżej 45 roku życia, którzy posiadają co najwyżej wykształcenie średnie i z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji (w formach pozaszkolnych).
Posiedzeniu, które odbyło się 26 listopada 2007 roku w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego przewodniczył Jacek Kwiatkowski, podczas obrad obecny był Jarosław Kołodziejczyk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego.
członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia