Stres podczas rozmowy z pracodawcą
Niewątpliwie znaczna większość osób poszukujących pracy potwierdzi, ze rozmowa kwalifikacyjna jest dla nich źródłem silnego stresu i nawet najbardziej doświadczeni kandydaci, przed spotkaniem z pracodawcą, odczuwają tremę i zdenerwowanie.
Można zatem powiedzieć, iż jest to problem dość powszechny i osoby poszukujące zatrudnienia musza umieć sobie z nim radzić.
Jeżeli perspektywa rozmowy z pracodawcą wywołuje w nas lekkie napięcie, to zupełnie zrozumiała reakcja – chcemy jak najlepiej się zaprezentować, zrobić dobre wrażenie, przekonując pracodawcę o tym, że spełniamy jego oczekiwania i warto nas zatrudnić, Wówczas nasza mobilizacja rośnie, staramy się sprostać zadaniu a udział w rekrutacji traktujemy jak wyzwanie.
Jednak często bywa tak, że stres jest tak duży i paraliżujący, że uniemożliwia nam realizacje naszych planów. Zamiast profesjonalnej prezentacji nasze wypowiedzi są nieskładne, gubimy wątki, szukamy potrzebnych słów i niezrozumiale przekazujemy nasze myśli. Konieczność opanowania stresu, poczucie skrępowania i przekonanie o straconej możliwości uzyskania pracy powodują, że rozmowa kwalifikacyjna jest postrzegana przez nas jako nieprzyjemne i trudne doświadczenie.
Opanowanie stresu i tremy podczas rozmowy z pracodawcą to cenna umiejętność. Pozwala ona zredukować nasze obawy i zdenerwowanie tak, by kontakt z pracodawcą nie budził w nas paniki, a zakończone rozmowy kwalifikacyjne nie druzgotały naszej samooceny.
Jeśli każde spotkanie z pracodawcą wywołuje w nas obezwładniający strach, naszym celem powinno być opanowanie stresu na tyle, by zyskać możliwość rzeczowego przedstawienia swojej kandydatury i adekwatnych odpowiedzi na zadane pytania. Nierealistyczne oczekiwanie od siebie pełnego spokoju, swobody, paradoksalnie może być przyczyną jeszcze większego stresu i napięcia, zamykając tym samym błędne kolo narastającego niepokoju.
Jaka jest zatem recepta na sukces?
Sposobem na poradzenie sobie ze stresem jest oswojenie się z sytuacją i dobre przygotowanie do rozmowy. Warto przemyśleć co i w jakiej kolejności chcemy powiedzieć, sprawdzić ile nam to zajmuje czasu. Ponieważ największa trema jest na początku spotkania , warto szczególnie dobrze przygotować się na przywitanie, przedstawienie i przekazanie podstawowych informacji o sobie.
Dobre efekty przynosi przećwiczenie tego, co chcemy powiedzieć pracodawcy o sobie. Możemy na glos próbować opowiedzieć o sobie na wiele sposobów, możemy również nagrać swoją wypowiedź i sami ją później ocenić. Mechaniczne uczenie się na pamięć tego co chcemy powiedzieć nie jest najlepszym rozwiązaniem. W sytuacji silnego stresu możemy zapomnieć lub pomylić kluczowe słowo wypowiedzi i to, co miało nam przyjść z pomocą może przysporzyć nam więcej kłopotów.
Dobrym pomysłem jest również przećwiczenie swojej prezentacji przed lustrem. Wtedy możemy ugruntować sobie zarówno merytoryczną treść tego, co chcemy przekazać, jak również popracować nad stosowną mową ciała – naszymi gestami, postawą, mimiką.
Wybierając się na spotkanie z pracodawcą poznaj swojego rozmówcę. Dowiedz się jak najwięcej o firmie i stanowisku, na które aplikujesz, stawianych Ci wymaganiach i zakresie zadań. Spróbuj rozpoznać oczekiwania swojego pracodawcy , zastanów się jakie pytania może Ci zadać podczas rozmowy i opracuj odpowiedzi na nie.. Jeśli przed wystąpieniem solidnie przyłożysz się do tej części spotkania, okaże się, że przewidziałeś większość kwestii interesujących pracodawcę i przygotowany na nie będziesz mógł spokojniej udzielić niezbędnych informacji.
Nie mów o swoim stresie i zdenerwowaniu, nie nakręcaj się powtarzanymi w duchu stwierdzeniami: "jak ja się boję", "nie dam rady". Nie strofuj sam siebie zakazami: "nie denerwuj się"!, przestań!, "nie panikuj". Nie ma sensu negować stresu w sytuacji, gdy przeżywasz tak silne emocje i blokujące napięcie. Lepiej pomyśl: "Okej, denerwuję się - dużo ludzi reaguje podobnie. Nie przeszkodzi mi to jednak w realizacji mojego zadania". W tym sposobie pozbywania się stresu jest jednak jeden haczyk. Mianowicie powinieneś być świetnie przygotowanym do rozmowy. Improwizacje mają swój urok, ale dla "tremiarzy" są zgubne.
Zadbaj o swoje właściwe nastawienie.Często w momencie największego stresu przypominają się nam wszystkie porażki, gafy, kompromitacje… Powtarzamy sobie: " jestem beznadziejny, co ja tutaj robię, to będzie klapa" itp. To jak z samospełniającym się proroctwem, będzie tak jak myślisz. Zatem myśl pozytywnie: "zrobię to jak najlepiej potrafię, to dla mnie ogromna szansa!"
Sprawdź wszystko, na co masz wpływ - przyjdź odpowiednio wcześniej, stań przed lustrem i popraw swój wygląd, miej przy sobie potrzebne dokumenty, notes, nie zapomnij okularów czy chusteczki jeśli są Ci potrzebne.
Zapewnij sobie poczucie komfortu psychicznego i fizycznego – przed spotkaniem wypocznij, wyśpij się, ubierz się wygodnie, nie jedz zbyt wiele, nie pij alkoholu ani napojów gazowanych.
I na koniec - podejmij odważnie wyzwanie i pamiętaj, że każda rozmowa kwalifikacyjna wzbogaca Twoje doświadczenie i zwiększa skuteczność w wykorzystaniu metod panowania nad stresem. Powodzenia !
Opracowanie:
Magdalena Supernat – doradca zawodowy I stopnia, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.