WUP_naglowek

Procedury zakładania indywidualnej działalności gospodarczej

  1. Rejestracja działalności gospodarczej (CEIDG-1)
  2. Działalność reglamentowana (regulowana, koncesjonowana, wymagająca licencji, zezwolenia)
  3. Pieczęć firmowa
  4. Bank
  5. Urząd Skarbowy
  6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  7. Państwowy Inspektorat Pracy
  8. Terenowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
  9. Kalendarz przedsiębiorcy


Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późniejszymi zmianami).

Na podstawie zgłoszenia zakładane jest konto ubezpieczonego. Oznacza się je numerem ewidencyjnym nadanym osobie ubezpieczonej przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Na koncie ubezpieczonego gromadzone są informacje o wysokości wpłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne po odprowadzeniu składki na otwarte fundusze emerytalne.

Płatnik składek jest zobowiązany w terminie 7 dni powiadomić ZUS o każdej zmianie danych ubezpieczonego zawartych w dotychczasowym zgłoszeniu.

Minimalna deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Składki opłacane przez te osoby nie mogą być niższe niż:

  • 19,52 % na ubezpieczenie emerytalne
  • 6 % na ubezpieczenia rentowe
  • 2,45 % na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
  • 0,67 % do 3,60 % na ubezpieczenie wypadkowe (płatnicy podlegający wpisowi do rejestru REGON i zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, płacą składkę w wysokości 1,67% podstawy)
  • 2,45 % na Fundusz Pracy

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia dla osób, które:

  • rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005 r.,
  • nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Minimalna deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 75% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale w przedsiębiorstwach. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa niż 9,00% tej podstawy. Rozliczenia składek dokonuje się składając co miesiąc deklarację ZUS-DRA.

Do 10 dnia następnego miesiąca płatnicy opłacający składki wyłącznie za siebie - płacą składki i przesyłają deklaracje do ZUS. Płatnicy zatrudniający pracowników płacą składki i przesyłają deklaracje wraz z załącznikami do ZUS do 15 dnia następnego miesiąca. Pracownicy, zatrudnieni przez przedsiębiorcę, muszą być zgłoszeni do ubezpieczenia.