WUP_naglowek

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ ZA GRANICĄ NIE WYCHODZĄC Z DOMU?

Wyjazd "w ciemno" w poszukiwaniu pracy jest dość ryzykowny i pomimo otwarcia granic warto jeszcze przed wyjazdem nawiązać kontakt z pracodawcą. Jak można poszukiwać pracodawcy bez konieczności wyjazdu z kraju? Jednym ze sposobów jest wyszukanie oferty pracy poprzez Europejski Portal Mobilności Zawodowej. Jest to nie tylko baza ofert pracy pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z zagranicy, ale także baza CV osób poszukujących pracy za granicą, jak również źródło informacji na temat warunków życia i pracy w krajach Unii Europejskiej. EURES, czyli sieć współpracy pomiędzy służbami zatrudnienia na terenie UE, została powołana przez Komisję Europejską aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Europejski Portal Mobilności Zawodowej to m.in. baza ofert pracy, których uczciwość i wiarygodność sprawdzana jest przez doradcę EURES przypisanego do danego regionu w danym kraju. Baza EURES zawiera oferty pracy w niemalże każdym zawodzie. Są to zarówno oferty pracy sezonowej, jak i stałej. Nie znajdziemy tu jedynie ogłoszeń o wolnych miejscach pracy w instytucjach europejskich. Są one publikowane na stronie internetowej EPSO (European Communities Personnel Selection Office) Komisji Europejskiej: www.europa.eu/epso.

Aby móc przeglądać oferty pracy od pracodawców zagranicznych umieszczone w bazie EURES należy po pierwsze posiadać dostęp do Internetu, a po drugie znać kraju do którego się wybieramy w stopniu umożliwiającym zrozumienie oferty, skontaktowanie się z doradcą EURES oraz z potencjalnym pracodawcą za granicą.

Aby skorzystać z internetowej bazy ofert należy wpisać adres www.eures.europa.eu, a następnie wybrać język (strona główna jest dostępna również w języku polskim), kliknąć w link Szukaj Pracy, który przenosi nas do wyszukiwarki ofert. Oferty pogrupowane są według kilku kategorii: branża, kraj, rodzaj umowy (w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, staż), okres umowy (praca na czas nieokreślony, praca czasowa), data umieszczenia oferty w bazie (oferta sprzed 3, 7 dni lub miesiąca i starsza). Aby jeszcze dokładniej określić, jakiej pracy szukamy, można w okienku Słowo Kluczowe wpisać słowo, które znajdzie się w treści oferty (np. nazwa zawodu lub specjalizacji). Po zadaniu kryteriów wyszukiwania klikamy na przycisk Wyszukaj i na ekranie pojawia się lista ofert zgodnych z wybranymi przez nas warunkami. Należy jednak pamiętać, że czym mniej kryteriów zadamy wyszukiwarce tym więcej ofert jest ona w stanie znaleźć w bazie. Pamiętajmy też, że większość ofert zamieszczana jest w języku kraju, z którego pochodzi pracodawca. Wyszukiwanie według słów kluczowych w jednym z dostępnych języków nie musi więc koniecznie wyświetlić wszystkich ofert dostępnych w bazie danych. Jeżeli na przykład zostanie wpisane angielskie słowo "waiter" jako słowo kluczowe, wyniki wyszukiwania prawdopodobnie nie będą takie same, jak w przypadku szukania przy użyciu francuskiego słowa "serveur", gdyż oferta pracodawcy francuskiego istnieje jedynie we francuskiej wersji językowej.

Aby odpowiedzieć na interesującą nas ofertę pracy należy przesłać swoje CV – w formacie Europejskim - oraz list motywacyjny na podany adres e-mailowy lub pocztowy bądź też skontaktować się telefonicznie z doradcą EURES lub bezpośrednio z pracodawcą.

Innym sposobem znalezienia pracy przez EURES jest zamieszczenie swojego CV na stronie EURES poprzez wypełnienie gotowego formularza. CV osób poszukujących pracy są dostępne dla pracodawców zarejestrowanych w bazie EURES. Aby móc zamieścić swój życiorys w bazie EURES musimy posiadać swój login i hasło, tak jak w przypadku kont pocztowych na serwerach www.onet.pl czy www.wp.pl. W tym celu, klikając na link Twoje CV on - line, musimy założyć swoje konto w portalu EURES, tzn. zarejestrować swoje dane (imię, nazwisko, data urodzenia, adres) i stworzyć swój własny unikatowy login (np. jankowalski) i hasło dostępu (np. praca), za pomocą których będziemy wchodzić na stronę, na której umieściliśmy swój życiorys i sprawdzać, czy jakiś pracodawca jest nami zainteresowany. Po zalogowaniu do konta Login to your Cv, możemy już wypełnić formularz CV i czekać na odpowiedź ze strony pracodawców. Możemy też od razu sprawdzić czy nasz życiorys pasuje do którejś z ofert zarejestrowanych w bazie, klikając na link Job matchng my CV.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyjeździe do pracy za granicę warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat warunków życia i pracy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Klikając na link Życie i praca na stronie portalu EURES uzyskamy informacje na temat czasu pracy, wynagrodzenia, zawierania umów o pracę, wynajmu mieszkania, podatków, zasiłków, ubezpieczeń, zezwoleń na pracę i pobyt, systemu edukacji oraz możliwościach kształcenia we wszystkich krajach Unii. Tutaj także dowiemy się czy w danym kraju UE istnieje zapotrzebowanie na nasz zawód i które zawody są najbardziej poszukiwane, co ułatwi nam podjęcie decyzji o emigracji zarobkowej. Wszystkie te informacje są dostępne w języku angielskim, niemieckim i francuskim, a w niedługim czasie również w języku polskim. Na stronie EURES możemy także uzyskać oficjalny format życiorysu europejskiego w 13 językach unijnych.

Polski portal internetowy EURES znajduje się na stronie www.eures.praca.gov.pl i zawiera m.in. informacje w języku polskim nt warunków życia i pracy w poszczególnych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

EURES jest dobrym narzędziem do poszukiwania pracy, przede wszystkim dlatego, że zawiera ogólnodostępne, stale aktualizowane oferty pracy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej a wyszukiwanie ofert oraz udostępnienie swojego CV pracodawcom z zagranicy jest całkowicie bezpłatne. Prosta w obsłudze wyszukiwarka pozwala odnaleźć, praktycznie bez wychodzenia z domu, ofertę pracy w niemalże każdym zawodzie a dzięki przejrzystej lecz niezwykle bogatej w informacje stronie internetowej możemy, jeszcze przed wyjazdem z kraju, zorientować się jak duże są nasze szanse na znalezienie wymarzonej pracy w Unii Europejskiej.

W chwili obecnej w bazie EURES znajduje się ponad 335 tys. CV osób poszukujących pracy, (w tym ponad 25 tys. z Polski). Baza danych z ofertami pracy EURES jest aktualizowana codziennie przez europejskie służby ds. zatrudnienia, w związku z tym ogłoszenia pozostają w systemie tylko tak długo, jak są aktualne.

Z danych statystycznych prowadzonych przez Europejskie Służby Zatrudnienia wynika, że pracodawcy najchętniej rekrutują pracowników w następujących zawodach:

  • Kucharze
  • Inżynierowie systemów i programiści
  • Kelnerzy, barmani
  • Inżynierowie mechanicy i technicy
  • Sprzedawcy
  • Spawacze